Večer z netopirji med zvezdami

20. septembra, 2023

V sredo, 13.9.2023 smo učenci sedmih, osmih in devetih razredov imeli možnost opazovanja netopirjev in zvezd. Zbrali smo se ob sedmih zvečer v učilnici biologije, kjer nas je pričakala prijazna predavateljica Alenka Petrinjak z netopirjem Simončkom iz Slovenskega društva za preučevanje in zaščito netopirjev. Začela je s predstavitvijo netopirjevih značilnosti; kje živijo, s čim se prehranjujejo, v kakšnem življenjskem okolju živijo… Po podanih informacijah smo se vsi veselili snidenja z netopirčkom Simončkom. Lahko smo ga pobožali in občutili njegovo mehko dlako, opazovali smo ga pri »večerji«. Nahranili smo ga z mokarji, ki jih gojimo v biološkem kabinetu. Simonček zvečer poje do 15 mokarjev, kar je približno ¾ njegove telesne mase. (Kolikšna je masa mokarja, če je Simončkova masa 5g? Če veš odgovor, na listek napiši postopek računanja in svoje ime ter razred in ga prinesi učiteljici Danici v fizikalni kabinet. Ne pozabi na enote.) Ko se je malo zvečerilo in je bila skoraj čista tema, smo odšli z ultrazvočnimi mikrofoni – napravami, ki zaznavajo prisotnost netopirjev – ven pogledat, če bomo kakšnega opazili. Na žalost jih v tistem trenutku nismo videli, smo pa z napravami zaznali njihovo prisotnost. Nadaljevali smo z opazovanjem zvezd. S pomočjo aplikacije za opazovanje zvezd (SkySafari za Androide ali Star Map Tracker za iPhone) smo si ogledali oblike in lege nekaj ozvezdji, ki se zaradi malo oblačnega vremena v naravi niso videla prav dobro. Ampak nas to ni ustavilo pred opazovanjem zvezd s teleskopoma Frido in Štefi. Na začetku je trajalo nekaj časa, da sta se teleskopa orientirala in uravnavala, med čakanjem pa smo učenci opazovali netopirje, ki so že pridno iskali hrano. Zaradi oblačnega vremena smo si zvezde lahko ogledali samo skozi en teleskop. Za konec pa nas je navdušil še prizor, ki ga nismo pričakovali. Na nebu smo opazili svetle satelite Starlink podjetja SpaceX. Ti sateliti se uporabljajo za zagotavljanje globalnih internetnih storitev, astronomi pa jih niso prav nič veseli. Odsevi Sonca na njihovih krilih ovirajo astronomska opazovanja in povzročajo črte na fotografijah nebesnih teles. V upanju, da nam bo pri naslednjem večernem opazovanju vreme bolj naklonjeno, smo se z lepimi vtisi tistega večera petnajst čez devet odpravili domov.

Pia Prevodnik in Danica Mati Djuraki

Foto: Eva Eržen