Učenci POK-a obiskali inštitut Jožef Stefan

l

29. maja, 2023

V sredo, 23.5.2023, smo se učenci izbirnega predmeta POK, odpravili v Ljubljano na inštitut Jožef Štefan. V Ljubljani nas je prijazno sprejel gospod Tomaž Ogrin, ki nas je skozi obisk veliko naučil. Najprej smo se odpravili po utekočinjen dušik, ki je bil shranjen v posebni cisterni. Gospod je dušik prelil v dve manjši posodi, med tem pa nam je povedal nekaj stvari o utekočinjenem dušiku in nas s tem popeljal v naše raziskovanje. Naslednja postaja je bil laboratorij na inštitutu. Najprej smo si ogledali, kako tekoči ogljikov dioksid preide v trdno stanje, nato pa sublimira. Ogljikov dioksid smo tudi otipali in smo lahko začutili, da je zelo mrzel. Za tem smo nadaljevali s poskusi z utekočinjenim dušikom in vodikom. Na koncu smo se poigrali še s helijem, za katerega vsi vemo, kakšen učinek pusti na našem glasu. Skupaj smo z našimi spremenjenimi glasovi zapeli pesmico in se nasmejali sami sebi. Za konec pa nam je učiteljica pripravila manjše presenečenje, saj smo s pomočjo utekočinjenega dušika naredili sladoled. Mislim, da je bil to naš prvi sladoled, ki smo ga naredili sami.

Žana Lunar in Julija Jelenc, 9.b

Zadnja obvestila:

Hej, Bled, prekrasen si!

Hej, Bled, prekrasen si!

Drugošolci centralne šole smo imeli zaključno ekskurzijo na Bled in v Lesce. V regatnem centru smo...

Dostopnost