30 let Slovenije

l

24. septembra, 2021

Raziskovalna naloga pri zgodovini Osamosvajanje Slovenije in dogajanje v mojem kraju – »Slovenija – vse najboljše«

V letošnjem šolskem letu naju je učiteljica za zgodovino navdušila z raziskovalno nalogo Mladih raziskovalcev na temo osamosvojitve Slovenije. Tema naju je zanimala še posebej, ker letos Slovenija praznuje 30 let. Pisala bova o času pred samostojno Slovenijo, med osamosvajanjem in po osamosvojitvi vse do danes ter kako v OŠ Naklo in v občini Naklo praznujemo ta praznik.

Letošnja raziskovalna naloga je bila posebna izkušnja tudi zaradi zaprtja države in karantene. Zato je bil najin dostop do informacij omejen predvsem na splet. V veselje pa nama je bilo, da so nama kot vir informacij na pomoč priskočili starši in stari starši. K raziskovalni nalogi je učiteljica povabila oba, saj je vedela, da naju zanima zgodovina
Slovenije.

K nalogi sva kasneje povabila sošolca Matevža, a je kmalu odstopil. Oba sva si že po povabilu učiteljice želela izvedeti več o zgodovini in osamosvojitvi Slovenije.

Lotila sva se dela. Kot vir za teoretični del nama je bila v veliko pomoč Krajevna knjižnica Naklo in Mestna knjižnica Kranj, kasneje pa smo se znašli v karanteni in sva se v večini zanašala na spletne vire. Za raziskovalni del sva se odločila sestaviti spletno anketo, ki so jo učenci izpolnili na daljavo. Zelo sva zadovoljna, da imava možnost raziskovati in odkriti več o osamosvajanju Slovenije.

Za izdelovanje raziskovalne naloge sva se odločila, ker naju je tema zanimala in sva imela na voljo veliko virov. Vesela sva, da sva lahko izvedela veliko novega o zgodovini Slovenije in o tem tudi napisala raziskovalno nalogo. Ko sva zbrala informacije, ki svajih potrebovala, sva se lotila dela.

ZAHVALA
Zahvaljujeva se mentorici mag. Marjeti Šifrer, ki nama je svetovala pri nastajanju raziskovalne naloge, in mentorici Neži Marčun, ki je nalogo pomagala oblikovati. Zahvaljujeva se tudi gospe Jasni Zupan, ki nama je raziskovalno nalogo jezikovno
pregledala, in vsem anketirancem za iskrene odgovore.

Celotno nalogo si lahko pogledate v priloženem dokumentu.

Avtorja:
Krištof Koštrun
Ivana Vita Kokalj

Mentorici:
mag. Marjeta Šifrer
Neža Marčun

V veznem hodniku si lahko ogledate nadaljevanje razstave ob 30. obletnici Slovenije. Brošure so pripravili devetošolci, v šolskem letu 2020/21, pod mentorstvom Daše Ganne Mahmoud in Petre Korenjak Marčun, pri geografiji in likovni umetnosti. Ta del razstave smo poimenovali Lepote Slovenije.

»Slovenija, od kod lepote tvoje?

Pozdravljamo te iz srca in srečni tu smo doma

Slovenija, naj tebi pesem poje

Ne išči sreče drugod kot le doma«

Tako se glasi tudi ena najbolj znanih pesmi bratov Avsenik.

In Slovenija je res lepa dežela ter ima veliko lepot in znamenitosti.

Izdelki, ki so jih izdelali devetošolci v lanskem šolskem letu, so postavljeni poleg razstave Slovenija, vse najboljše. Vabljeni na ogled.

Ivana Vita Kokalj, 9.a

V veznem hodniku si lahko ogledate nadaljevanje razstave ob 30. obletnici Slovenije. Brošure so pripravili devetošolci, v šolskem letu 2020/21, pod mentorstvom Daše Ganne Mahmoud in Petre Korenjak Marčun, pri geografiji in likovni umetnosti. Ta del razstave smo poimenovali Lepote Slovenije.

»Slovenija, od kod lepote tvoje?

Pozdravljamo te iz srca in srečni tu smo doma

Slovenija, naj tebi pesem poje

Ne išči sreče drugod kot le doma«

Tako se glasi tudi ena najbolj znanih pesmi bratov Avsenik.

In Slovenija je res lepa dežela ter ima veliko lepot in znamenitosti.

Izdelki, ki so jih izdelali devetošolci v lanskem šolskem letu, so postavljeni poleg razstave Slovenija, vse najboljše. Vabljeni na ogled.

Ivana Vita Kokalj, 9.a

Prispevki:

Ni zadetkov

Iskane strani ni mogoče najti. Poskusite z drugačnimi iskalnim nizom ali uporabite navigacijske menije.

Dostopnost