vrtec

ePravljice.si

svetovalno delo
Svetovalno delo

»Pri otrocih ni majhnih korakov.
Vse, kar storijo in naredijo, so velike stvari.
Predvsem srca imajo večja kot mi, odrasli.
Vanje spravijo vse, kar vidijo in
vse, česar se zavedajo –
tudi majhen kamenček, ki so ga opazili na cesti,
listek z drevesa,
poljubček kar-tako,
mravljico ali črička,
predvsem pa vse ljudi, ki so okoli njih ...« (N.N.)

Starševstvo je najpomembnejši in najtežji poklic. Pogosto smo v dilemi, se sprašujemo o pravilnosti svojih odločitev, se soočamo z različnimi preizkušnjami. Vsi starši svojim otrokom hočemo le dobro.

SVETOVALNO DELO v vrtcu opravljata pedagoginja mag. Gabrijela Masten in specialna pedagoginja Andreja Hafner Krek, ki izvaja tudi dodatno strokovno pomoč otrokom s posebnimi potrebami (odločbe o usmerjanju otrok)."

Svetovalno delo ima široko paleto dela. Le-to temelji na osnovnem poslanstvu - svetovanju na različnih področjih: od prvega stika ob vpisu v vrtec, urejanja vse potrebne dokumentacije ob postopku usmerjanja, pa vse do sodelovanja z zunanjimi ustanovami (npr. center za socialno delo, osnovna šola in drugi). V okviru načrta vrtca svetovalna delavka sodeluje in koordinira razne projekte in aktivnosti, zelo pomemben del je delo s starši in družinami v podporo in svetovanje v dobro otroka.

Opis svetovalnega dela je hkrati tudi vabilo za družine:
- se sprašujete, če ste na pravi poti starševstva;
- imate težave pri vzgoji vašega otroka;
- se težko navaja na vrtec;
- pove, da nima prijateljev ali da mu kdo nagaja;
- ste opazili, da ima težave pri hoji, risanju, morda slabše sliši, vidi …
- se hitro ujezi in težko potolaži, večkrat udari vrstnika;
- ima druge težave, oblike vedenja, razvade;
- in ne veste, ste v dvomih in se sprašujete kako naprej.

Veseli bomo tudi povratnih informacij. Ob tem pa vas vabimo, da se udeležite različnih oblik sodelovanja s starši na ravni oddelkov in celotnega vrtca ter izrabite možnost individualnega pogovora s svetovalno delavko. Spregovorili bomo o starševskih izzivih, morda težavah in jih poskušali reševati.

Vabljeni, zaželeno po predhodnem dogovoru na tel. 04 257 10 06 ali na e-naslov gabrijela.masten@os-naklo.si.

Veliko energije in premaganih izzivov na Vaši poti, po kateri hodite s svojimi otroki, vam želi svetovalna delavka mag. Gabrijela Masten, univ. dipl. pedagoginja.

Nekaj povzetkov predavanj oz. prispevkov, ki bodo lahko v pomoč pri vzgoji otrok (priponke dokumentov):
- Govor in slušna pozornost
- Pregled razvoja govora in kdaj k logopedu
- Grizenje
- Moteče vedenje
Spoprijemanje s stresom (povzetek srečanja za starše, november 2017, Jošt Torkar)
- Ukrepi za ohranjanje in krepitev zdravja otrok v vrtcu (povzetek predavanja za starše, september 2017)
Pozitiven vpliv živali na otroka (povzetek srečanja za starše, marec 2017, dr. M. Marinšek)
- Terapije s pomočjo živali (dr. M. Marinšek)

- Inovacijski projekt Formativno spremljanje in inkluzija
V vrtcu smo vključeni v inovacijski projekt Formativno spremljanje in inkluzija (v okviru Zavoda za šolstvo RS), ki smo mu dali naslov Ti in jaz – nasmejan obraz. Vodja projekta je Petra Buh, ostale članice pa so še Saša Ropret, Zorka Jereb, Špela Vidic in Gabrijela Masten. Glavni cilj projekta je socialno vključevanje otrok, ki kažejo odstopanja v vedenju in sprejemanje le-teh s strani sovrstnikov.

Povezava do polletnega poročila (v priponki).

Povezava do letnega poročila (v priponki).

Povezava do našega strokovnega prispevka (v priponki).

domov | šola | dogodki | pouk | učenci| starši | zaposleni | vrtec